Yatırım Kulüpleri nedir, Yatırım danışmanlığı nedir?

1-Yatırım Kulüpleri: Yukarıda kuruluş, oluşum çalışma esasları açıklanan Yatırım Ortaklığı, Yatırım Fonu benzeri sistemi, hiçbir formaliteye bağlı olmatan “güven esası” ile, kişilerin kendi aralarında ooluşturup işletmeleri de mümkündür. 0 zaman resmi olmayan, sadece güvene dayanan bu sisteme “Yatırım Kulübü” denilmektedir.

Örneğin 5 arkadaş, yüzbiner lira ayırır, 500 bin liranın yönetimini içlerinden birine verirler. O kişi bu 500 bin lira ile bir portföy oluşturur. Portföy’ü yönetir. Karı ve zararı ortak olarak bölüşürler.Katılanların iştirak payları farklı ise, herkes iştirak payı oranında kara, zarara katılır. Portföyü yönetene hizmetleri karşılığı belli bir ödeme yapılır.

Türkiye’de bu tip çok sayıdâ özel portföy oluşturulmuştur.

Birkaç kişi de gazeteye ilan vererek “Ben yatırım kulübü kuruyorum, isteyen istediği kadar para koyup katılabilir” diye çağırı yapınca, işe yetkililer karışmış, bu tip teşebbüslerin böyle gazete ilanı ile, profesyonelce yapılamıyacağı, çünkü bizim Kanunlarımızın yatırım kulüplerinin çalışma şeklini düzen altına almadığı açıklanmıştır.

2- Yatırım Danışmanlığı: Borsa’da yatırım yapmak isteyenler, bu konuda bilgi ve tecrübesi olan uzmanlardan yararlanmak isteyebilirler. Batı ülkelerinde bu konudaki deneylerini yatırımcılara sunan uzmanlar Borsa konusunda önemli ve etkili yönlendirmeler yapmaktadır. Bunlara “Investment Consultant”; “Yatırım Danışmam” denir. Bağımsız çalışırlar ve sadece “Akıl Satarlar”. Bu uzmanlardan alınan “akıl” ile bir aracıya gidilip alış veya satış emirleri verilir.

Türkiye’de henüz Yatırım Danışmanlığı hizmeti verilmiyor. Yakında başlaması beklenebilir.