Seoyu Bilemeyenler

google-hacklinkİşlerin yoğunluğundan olsa gerek uzun süre bloga yazma fırsatı bulamadım. Ancak bugün öylesine bi web master yada bir diğer değişle seocu dünyasına göz gezdireyim derken bu yazıyı yazma güdüsü hissettim içimde. Bir zamanlar horozlanan, atar tutar yapan, sektörün duayeniymiş gibi davranan bazı sözüm ona seo erbaplarının ve beyin hücre sayısı seo kavramını anlamaya yetmeyecek kadar az olan dalkavukların sağda solda sarfettiği komik tartışmalara şahit oldum. “Yahu bu hacklinkçiler mahvetti bizi!” , “Hacklinkçilere karşı örgütlenelim, şikayet edelim, tarikat kuralım, konsey oluşturalım… ” gibi ilginç ilginç muhabbetleri okurken inanın gülme krizlerine tutuldum. Birde arada “arı kovanına çomak sokmuş” hissine kapılan sözde yönlendiricilerin businness cümleleri herkezi ayrı bi tribe sokacak olacak ki; “Ya kardeşim yanlış düşünüyorsunuz…” diyen birkaç kişiyi afaroz edecek dereceye gelmişler :)

İşin komik tarafı muhabbetlerden çok ortaya çıkan tezat mantalitenin komedyasıdır. Forumda bir önceki konu “Hacklinkle bi yere varılmaz! Hükmüm budur! ” diyen sadrazamlar, bir sonraki konuda “Allah bu hacklinkçilerin belasını versin, onlar yüzünden hayata küstüm, yıllardır geçemiyorum” diyebiliyor. İş burda da bitse yine iyi, aynı sadrazam… ertesi gün başka bir konu açıp “Oto onaylı 10000 link çok ucuzaa” diyebiliyor yada bir backlink sitesi açıp link pazarlayabiliyor.

Haa birde “biz şu adamlarla görüştük ama ingilizce konuştuk biz siz cahiller anlamazsınız şimdi” artistliğini yaptıktan sonra ortak hareket edeceğiz tavrını insanlara inandırmaya çalışıp karizmayı korumaya çalışıyor.

Google ve Hacklink

Hemen hemen hergün Google’nin neden hacklinke karşı çare bulamadığı konusunda yazılar, yorumlar bilmem neler yazılıyor çiziliyor. Yahu bunları yazıp çizenler neden ısrarla olaya tek yönlü yaklaşıyor anlayamam. Evet üstüne basa basa söylüyoruz… BİZLER DE HACKLİNKİ TASVİP ETMİYORUZ…. AMA YAPANLARA DA SALDIRMIYORUZ…. ZİRA HERKEZ KENDİ TEKNİĞİNİ GELİŞTİRİR BUNA DA SAYGI DUYMAK GEREKİR… Sen backlink satın alırsın adam hacklink yapar… sen oto onay yorum atarsın adam display:none yapar… Adamın ahlaki değeri, Günahı, Sevabı kendi boynuna !

Google ‘nin hacklinkler konusunda büyük emekler sarfetttiği doğrudur… Ancak kimse unutmasın ki Google sadece hacklinke değil, spam backlinklerle de mücadele derdindedir…. Yani aslında Google 1000 blog backlink alan ile 1 hacklink alana aynı gözle bakıyor zira olması gereken de budur.  E sende hacklinkçiler kalksın diyorsan sende link almayacaksın…. bırakacaksın sağdan soldan millet sana link versin (YERSE)…

Yani aslında “Hacklink kalksın” derken “Seo kalksın” diyorsunuz farkında değilsiniz… Şimdi google hacklink olayını nasıl çözsün ? Milyar dolarlık bir yapı! onlarca deha adam! bunu düşünemiyorda sen küçücük beyninlemi durduracaksın hacklinki…. Google’nin hacklinki çözmesi demek “backlink” mantalitesini tamamen ortadan kaldırması, seoyu kaldırması, algoritmayı kaldırması demekten başka birşey değildir.  Ne yapacak google ? html de display:none gördüğünü saymayacak mı ? Şimdi herkez bunu düşünüyor. “Kardeşim display:none tagına sahip linklere bakmasın” Sanki onu gizleyecek başka CSS yok. Hadi diyelim ki yok… HTML ya da CSS mantığına karşı mı gelecek… Saçmalamayın kardeşim!!!

Zaten gerçek şu ki ; Google hacklinki becerebilen çok kimse olmadığı için buna göz yummak zorunda kalıyor. Şu ana kadar başka bir çözüm yolu bulamadı, bulması da kolay gözükmüyor. Belki bir gün uğraştığı “Yapay Zeka” olgusunu geliştirdiğinde bir şeyler olur ama bu şartlarda olması gerektiği gibidir. Ha illa yok bu böyle olmaz diyorsan… Kullanma kardeşim Google’yi!!! Git başka birşey yap… Kumdan Kale yap… Mejbur değilsin ki Google’ ye ki Google’ de senin yaptığını yapmak zorunda değil… :)

Neyse umarım az olsa yazdıklarımdan feyiz alıp işlerine güçlerine bakarlar…

Selametle… Profesyonel Seo

Bir önceki yazımız olan 2.El Forex Müşterisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.