Bornoz Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bornoz seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birtakım faktörler vardır. Bu faktörlere uygun bir bornoz seçmeniz bedeninize uygun, severek kullanacağınız ve ihtiyaçlarınıza hitap eden bir ürün seçmenizi sağlayacaktır.

Bornoz Seçimi Neden Önemlidir?

Herkes yumuşak, iyi dokulu ve kullanışlı bir bornoz almak ister. Bornoz seçimi oldukça basit gibi görünse de aslında pek çok detaya dikkat etmeniz gereken bir seçimdir. Sizinle paylaşacağımız faktörleri göz önünde bulundurarak size uygun yumuşak, kullanışlı ve iyi dokulu bir bornoz seçebilirsiniz.

  1. Bornozun Kalitesini ve Materyalini Seçin

Bornozlar her tekstil ürünü gibi pek çok farklı materyal ve kumaştan üretilen ürünlerdir. Bu ürünlerin kalitesi de tabiki kullanılan ürüne ve dokumaya göre değişecektir. Her zaman bornoz alırken kaliteli, çabuk kuruyan ve antibakteriyel özelliğe sahip olan kumaşlardan yapılmış olan ürünleri tercih etmeye özen gösterin.

Pamuk kumaşlardan yapılmış bornozlar en fazla emiciliğe sahip olan ürünlerken; bambudan yapılmış kumaşlar antibakteriyel özelliğe sahip kumaşlardır. Bambu kumaştan yapılmış bornozlar genellikle emiciliğin arttırılması amacı ile pamuk ile karıştırılarak üretilmektedir.

 

  1. Bornozun Modeline Karar Verin

Bornozlar pek çok farklı modelde üretilen ürünlerdir. Mesela uzun – kısa, kapüşonlu – kapüşonsuz, ağır – hafif dokulu olmasına göre pek çok modelde bornoz üretilmektedir. Bu ürünlerin özellikleri şu şekildedir:

  • Kimono Bornoz: Orta boy ya da kısa boyda üretilen bornozlar kapüşonlu değildir, daha hafif ve yaka eni dar olan ve Asya’da kullanılan kimonolardan esinlenerek tasarlanmış olan bornoz
  • Kapüşonlu Bornoz: Saçlarınızın kuruması için başka bir havlu kullanmanıza gerek kalmadan saçlarınızın kurumasını sağlayan bornoz türüdür.
  • Uzun Bornoz: 150 cm’den daha uzun olan ve ayak bileklerinize kadar uzanan bornozlardır.
  • Orta Boy Bornoz: Bu bornozlar uzun bornozdan kısa olan ve dizleriniz ile bilekleriniz arasında bir uzunluğa sahip olan bornoz modelidir.
  • Kısa Bornoz: Diz boyu bazen diz boyundan daha yukarıda uzunluğa sahip olan ürünlerdir. Ilıman iklimler ve yaz mevsiminde kullanmak için en uygun olan ürünlerdir.
  • Hafif Bornoz: İnce dokuma sıklığı ile üretilen bu bornozlar size hareket kolaylığı sağlayan bornozlar olup çok kısa sürede kururlar. Ancak kış mevsiminden ziyade yaz mevsiminde kullanmak için uygun olan ürünlerdir.
  • Ağır Bornoz: Oldukça sık dokuma ile üretilen ürünler olup uzun sürede kuruyan ürünlerdir. Ancak kış mevsiminde vücudunuzu soğuktan korumak için en uygun olan bornoz tipidir.
  1. Bornozun Rengine Karar Verin

Bornozunuzun modeline ve materyaline karar verdikten sonra sıra en keyifli kısımdadır. Sevdiğiniz bir renkte bornoz almanız bornozunuzu severek kullanmanızı ve bornozunuzdan sıkılmanızın önüne geçecektir. Beyaz dışında bir renkte bornoz satın alacaksanız her zaman yıkama talimatlarına uygun şekilde bornozunuzu yıkamanız bornozunuzun renginin solmasının önüne geçecektir.

Kaliteli, pek çok renk ve modelde bornozları size ekonomik fiyatlar ile sunan miray kaya platformundan alışveriş yaparak uzun süre severek kullanacağınız kalitede satın alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dilsiz Uşak Modellerimiz İle Tanışın! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.