Aracı ile Hesap Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Sunulan döviz çiftleri: Piyasada birçok aracı, artık işlem yapılan en popüler çiftleri sunuyor, ama yinede sunulan döviz çiftlerinin neler olduğunu öğrenin ki sonradan broker değiştirmek zorunda kalmayın.Gerekli marjin: Marjin ihtiyacı ne kadar düşük olursa (kaldıraç oranı ne kadar yüksek olursa),hem kazanç hem zarar miktarı o kadar yüksek olur.

İşlem masrafları: işlem masrafları pip olarak hesaplanır. Brokeriniz için ise ne kadar az pip öderseniz o kadar iyi demektir.

Asgari işlem miktarı: Brokerden brokere değişen lot miktarı $1,000,$10,000 olabilir. Bazı brokerler ise kendi lot miktarınızı oluşturmanızı da sağlayabilir.

İşlem saatleri: Forex piyasası pazartesi günü Sidney saatiyle sabah 8.30’da başlar, cuma akşamı New York saatiyle 17.00’de biter.

Gün aşımı faiz ( Rollover ): Merkez bankaları tarafından tayin edilen faiz oranları ve işlem yapılan döviz birimlerinin arasındaki net fark, günlük olarak hesaplanır ve fark faiz masrafı ya da faiz geliri olarak hesabınıza işlenir. İki para birimi arasındaki faiz farkı ne kadar çok olursa faiz masrafı ve geliri o kadar fazla olur. Faiz masrafı veya kazancı istemeyenler için de İslami hesaplar vardır. Brokerlere İslami hesapları olup olmadığını sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Giyinme Odası Önemli Bir İhtiyaçtır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.